Skip to main content
for Parents for Students for Staff
 
News
What's Happening
in Plano ISD
Advocacy
for Plano ISD
Press Releases & Related Images

News Archive

eNews Archive
District Digest
Bond Programs
PISDTV
Cable TV Schedule
Publicity Requests
Annual Report
News Sources



Plano ISD High School Students Capture Top Awards at TJAS State Science Competition

October 21, 2016

Fourteen students qualify for the national contest

Fifty-three Plano ISD students competed in the Texas Junior Academy of Sciences (TJAS) competition held October 20 and 21 in College Station. The Texas Junior Academy of Sciences is an annual meeting and science competition. High school students (grades 9-12) from across the state conduct research during the school year and present results at TJAS through both oral and written word.

At this competition, of the 16 first place awards - 14 were earned by Plano ISD students. All 14 of these students will attend the American Junior Academy of Sciences where they will interact with other students from the United States, as well as present their research to prominent scientists in the field through both oral and poster presentations.

Congratulations to the following fourteen students who will advance to the national contest.

  • Ritvik Annam - Plano West Senior High School
  • Brian Du - Plano West Senior High School
  • Claire Gilmore - Plano West Senior High School
  • Elena Kuong - Plano East Senior High School
  • Jonathan Lu - Shepton High School
  • Savannah Pas - Plano East Senior High School
  • Darhsan Shaastri - Plano East Senior High School
  • Alex Spiride - IB World School
  • Andrei Spiride - IB World School
  • Khushi Thakkar - Jasper High School
  • Sabeen Wazir - IB World School
  • Nicky Wojtania - Plano West Senior High School
  • David Yue - Jasper High School
  • Eric Zhang - Jasper High School

First place winners compete in a second round of competition to determine grand prize winners in the life and physical sciences. Plano ISD captured 5 of the 6 places awarded.

TJAS Grand Prize Winners

Grand Prize Winners (from left to right): Nicky Wojtania, 1st-Physical Sciences; (student from another district, 1st-Life Science); Darhsan Shaastri, 2nd-Physical Sciences; Savannah Pas, 2nd-Life Sciences; Andrei Spiride, 3rd-Physical Sciences; and Elena Kuong, 3rd-Life Science.

Grand Awards (overall)
spacer

Student School Award
Nicky Wojtania Plano West SHS 1st Grand Prize Physical Sciences
Darhsan Shaastri Plano East SHS 2nd Grand Prize Physical Sciences
Savannah Pas Plano East SHS 2nd Grand Prize Life Sciences
Andrei Spiride IB World School 3rd Grand Prize Physical Sciences
Elena Kuong Plano East SHS 3rd Grand Prize Life Sciences

Category Awards

1st Place
spacer

Student School Category
Ritvik Annam Plano West SHS Computer Science/Mathematics
Brian Du Plano West SHS Medicine and Health
Claire Gilmore Plano West SHS Earth and Space Science
Elena Kuong Plano East SHS Botany/Zoology
Jonathan Lu Shepton HS Biochemistry
Savannah Pas Plano East SHS Microbiology
Darhsan Shaastri Plano East SHS General Engineering
Alex Spiride IB World School Chemistry
Andrei Spiride IB World School Engineering - Energy
Khushi Thakkar Jasper HS Environmental Science
Sabeen Wazir IB World School Engineering - Energy
Nicky Wojtania Plano West SHS Chemistry
David Yue Jasper HS Physics
Eric Zhang Japer HS Computer Science/Mathematics

spacer
2nd Place
spacer

Student School Category
Aditya Arjun Plano West SHS General Engineering
Shambhavi Badi IB World School Behavioral and Social Sciences
Natasha Chugh Jasper HS Computer Science/Mathematics
Andrew Gu Plano West SHS Behavioral and Social Sciences
Arnav Iyer Clark HS Engineering - Energy
Megan Li Plano East SHS Biochemistry
Vivek Mathesh Plano SHS Biochemistry
Kevin Meng Jasper HS Computer Science/Mathematics
Likhita Nandigam Plano West SHS Botany/Zoology
Maansi Srinivasan Jasper HS General Engineering
Sangita Vasikaran Jasper HS Computer Science/Mathematics
Daniel Wang Plano SHS General Engineering
Yingie Wang Jasper HS Engineering - Energy
Nathan Willie Plano East SHS Environmental Science
Annie Zhi Clark HS Engineering - Energy

spacer
3rd Place
spacer

Student School Category
Eshan Chhabra Shepton HS Engineering - Energy
Rohan Chhaya Clark HS Chemistry
Michael Farid Plano East SHS Medicine and Health
Jonathan Gonzalez Williams HS Botany/Zoology
Meena Hari IB World School Earth and Space Science
Rahul Hayaran IB World School Computer Science/Mathematics
Jacob Mammen Jasper HS Medicine and Health
Rachel Mannon Vines HS Medicine and Health
Natalie New  McMillen Microbiology
Brian Nguyen IB World School Computer Science/Mathematics
Luke Padgett Academy HS Environmental Science
April Pierdant Williams HS Behavioral and Social Sciences
Rithvik Ramesh IB World School General Engineering
Kushal Shah Plano SHS Engineering - Energy
Walter Stark Clark HS Computer Science/Mathematics
Charles Walker McMillen HS General Engineering
Joycelyn Yiu Plano SHS Chemistry

spacer
Honorable Mention
spacer

Student School Category
Salman Ahmad Williams HS Engineering - Energy
Shreeya Chodavdia Plano East SHS Biochemistry
Mark Farid McMillen HS Medicine and Health
Krishna Kalluri Plano East SHS Biochemistry
Siddharth Krishnan Plano West SHS General Engineering
Maya Lalan Vines HS Physics
Amy Shah Plano West SHS Environmental Science

Top

spacer

GET ALL THE NEWS
eNews
Sign up for free news from our district and schools.

eNews Table of Contents